معرفی و تاریخچه شهر

معرفی شهر

جعفریه مرکز شهرستان جعفرآباد و یکی از شهرهای استان قم در ایران است. این شهرستان در اردیبهشت سال 1400 از استان قم جدا شد و به عنوان شهرستان مستقل معرفی شد. شهرستان جعفر از منظر مختصات جغرافیایی از شمال با شهرستان ساوه استان مرکزی، از غرب با شهرستان تفرش استان مرکزی و از جنوب تا شرق با شهرستان قم همسایه است.

جمعیت بخش جعفرآباد بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 (19،063) نفر بوده است و جمعیت شهرستان جعفریه نیز (9،676) نفر بوده است. بخش جعفرآباد شمال 54 روستا می باشد.

این شهرستان به علت مجاورت با اراضی قم دارای زمینهای مرتعی بوده و تقریبا کل بخش مسطح می باشد . همچنین بجز اراضی واقع در روستای طغرود و دولت آباد ( واقع در جنوب بخش ) مابقی اراضی هموار بوده و کل منطقه فاقد پوشش جنگلی می باشد.

طول راه های شهرستان به 160 کیلومتر جاده اسفالته ، 25 کیلومتر جاده شنی و 20 کیلومتر جاده مالرو می باشد . نزدیکترین و دورترین روستا به مرکز بخش روستای باقرآباد ( حدود3 کیلومتر فاصله ) و روستای شمس آباد گائینی ( حدود 31 کیلومتر فاصله ) می باشد.در این شهرستان در سال 1375 ناحیه صنعتی طغرود با وسعت 43 هکتار و در فاصله 2 کیلومتری مرکز بخش به بهره برداری رسید . جعفرآباد دارای هوای گرم و خشک بوده و آب آن شیرین می باشد.

ویژگی های انسانی

مذهب مردم شهر شیعه جعفری بوده و زبان غالب شهر ، ترکی و فارسی می باشد . قدیمی ترین محله شهر ، محله یزدیها در پشت حمام می‌باشد.

ویژگی های صنعتی و کشاورزی

بیش از ۱٫۵ درصد گوشت کشور از این شهر تأمین می‌شود.
جعفریه قطب کشاورزی و دامپروری استان قم هست وجمعیت زیادی به صورت مستقیم در این حوزه فعالیت داشته وناحیه صنعتی طغرود به وسعت ۴۳ هکتار در دو کیلومتری شهر با واحد های فعال بسیار مشغول کار هست.
آب و هوا و اقلیم

آب و هوای شهر جعفریه گرم و خشک با تابستان های گرم و زمستان های سرد است.

جمعیت

جمعیت بخش جعفرآباد بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ 19،063 نفر بوده است و جمعیت شهرستان جعفریه نیز 9،676 نفر بوده است.

جاذبه های گردشگری بخش جعفرآباد

آب انبار پاچیان: این آب انبار در شهر جعفریه در روستای پاچیان قرار دارد و به دوره قاجاریه تعلق دارد.

قلعه تپه طغرود: قلعه تپه طغرود مربوط به دورهٔ تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان جعفرآباد، روستای طغرود واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۶۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

امامزاده یحیی (ع): امامزاده یحیی (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) می باشد که در روستای نورآباد بخش جعفرآباد مدفون می باشد که حدودا در ۷کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است.

کوه نمک: کوه نمک قم در ۲۰ کیلومتری جاده جعفریه به سمت قم قرار گرفته که از زیباترین جاذبه های طبیعی استان قم می باشد. دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است در این نقطه وجود دارد که زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده است . این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد.

پارک رفاهی و تفریحی سرو: این پارک در فضایی به مساحت ۳۳۰۰۰ متر مربع در بیرون از شهر جعفریه کنار جاده دولت آباد احداث شده است. هدف از احداث این پارک، افزایش سرانه فضای سبز شهر،خدمات رسانی بیشتر به مسافرین عبوری غرب به شرق کشور و ایجاد یک فضای فرهنگی شاد و تفریحی برای شهروندان محترم است . معابرداخلی پارک با ۵۷۰۰ متر مربع کفپوش موزائیک اجرا شده است. آبنماهای مکانیزه این پارک فضای مفرح و زیبایی را در محوطه پارک ایجاد کرده است که هر بیننده ای را به گذراندن لحظاتی هر چند اندک در این پارکدعوت می کند. ازخدمات رفاهی این پارک می توان به نمازخانه مردانه و زنانه و سرویس های بهداشتی مستقر مردانه و زنانه و آلاچیق ها و آبخوریهای پیش ساخته اشاره کرد.

امامزادگان سید سلیمان و سید موسی(ع): امامزادگان سید سلیمان و امامزاده سید موسی هر دو امامزاده در یک مکان در نزدیکی روستای الویر آباد از روستاهای بخش جعفرآباد که در ۵ کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است مدفون می باشند که محل زیارت زائران ومسافران زیادی می باشند .